środa, 18 stycznia 2012

Mało anielski anioł Carravaggia


Anioły kojarzą się ze zjawami ulotnymi, odzianymi w zwiewne szaty, z ledwie zarysowanymi konturami skrzydeł. Anioł, będący pośrednikiem pomiędzy Bogiem a człowiekiem jest postacią zawieszoną pomiędzy niebem a ziemią.
Tymczasem anioł, który pojawia się na obrazie „Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu”, namalowany przez Caravaggia nie przypomina żadnego „ze znanych” mi dotąd aniołów. Nie jest nieziemskim zjawiskiem, nie jest pulchnym amorkiem ze skrzydełkami, jest postacią z krwi i ciała. Postacią cielesną, choć hermafrodytą. Odwrócony plecami do widza grający na skrzypcach anioł jest prawie nagi, odziany jedynie w białą wstęgę materii i czarne skrzydła u ramion.
Caravaggio, a właściwie Michelangelo Merisi da Caravaggio barokowy artysta wprowadził do malarstwa postacie z ludu. Z modeli korzystali już wcześniejsi artyści, którzy nieraz nadawali swoim madonnom i świętym rysy twarzy kochanek, czy ludzi z ulicy, zawsze szukając w nich piękna lub też idealizując postaci. Caravaggio po raz pierwszy przedstawia ludzi takimi, jacy są. Tym sposobem jego anioł wygląda, jak człowiek, który pełni rolę anioła. Ale czy na pewno ten anioł jest mało anielski? A może to właśnie w człowieku należy szukać anioła (dobra)? W człowieku, który przecież powstał na obraz i podobieństwo Stwórcy.
Do postaci anioła pozował ten sam model, który uwieczniony został w postaci gracza na obrazie „Grający w karty”.
Jutro późnym wieczorem mam odzyskać laptopa, jest więc szansa na powrót do blogosfery.

5 komentarzy:

 1. Zaciekawił mnie twój opis, więcej informacji o tym obrazie znalazłem w Wikipedii. Tam też można obraz zobaczyć w większej rozdzielczości.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zainspirowałam na tyle, że sięgnąłeś po informacje w wikipedii. Co do rozdzielczości obrazu- niestety nie umiem tutaj zamieszczać tak dobrej jakości zdjęć, jak u ciebie.

   Usuń
 2. Rzeczywiście ten anioł wygląda mało anielsko, bardziej przypomina człowieka. Mało z niego anioła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gosiu- masz zdublowany obrazek z "teraz czytam" w lewej szpalcie (komentarz do usunięcia).
  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Izo- dzięki- wiem, o tym, ale to jakiś błąd w systemie (?), próbowałam kilkakrotnie usunąć - wtedy znikają oba. Dlatego zmieniłam z przeczytałam-czytam- chcę na czytam, aby obrazków nie było za wiele :)

   Usuń

Jestem bardzo rada z każdego komentarza, ale nie będę tolerować komentarzy agresywnych, wulgarnych, czy obrażających moich gości (innych komentatorów).