Łączna liczba wyświetleń

sobota, 22 grudnia 2012

Panie, ofiaruj każdemu z nas, czego mu w życiu brak

                               Modlitwa Bułata Okudżawy
Gdyby, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki można było spełniać życzenia na ten nadchodzący, piękny czas nadziei i wiary w zwycięstwo Dobra nad Złem życzyłabym wszystkim odwiedzającym (stale i sporadycznie), aby dostali to, czego im w życiu brak. Chorującym zdrowia, samotnym bliskości drugiego człowieka, smutnym radości, głodnym pożywienia, cierpiącym braku cierpienia, poniżanym godności, niechcianym przynależności do grupy, nierozumianym zrozumienia. 
Ponieważ Święta nie są jednak gwiazdką z nieba życzę wam moi drodzy dobrych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia. Tylko tyle i aż tyle.28 komentarzy:

 1. Dziękuję Małgosiu za te życzenia, oby się spełniły choć w części! Ja też kocham ten utwór, chyba trudno o piękniejsza modlitwę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy mi braknie słów posiłkuję się poezją zawartą w muzyce. Modlitwa Okudżawy wyraża piękno zabarwione smutkiem, bo gdyby nie smutek radość nie byłaby pełna.

   Usuń
 2. Nic piękniejszego nad te życzenia. Widzę w tym takie norwidowskie Dopełnienie. Tak, to kwintesencja. Dopełnienie braku. Oddać smak chleba przez opis głodu, smak Świąt przez opis samotności, choroby.
  Jak dobrze, że ktoś jeszcze tak to widzi.

  Dobrych, spokojnych, pełnych nadziei Świąt dla Ciebie, Małgosiu, i Twoich bliskich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy myślałam o świątecznych życzeniach przyszła mi na myśl właśnie Modlitwa Okudżawy. Zastanawiałam się, czy nie odbiegam od tematu, bo Święta to dla wielu radość i magia. Ja oczywiście wszystkim Tego życzę tej radości i magii, ale ... No właśnie, jest takie małe ale. Po raz pierwszy uświadomiłam to sobie czytając Opowiadania wigilijne. Tam dostrzegłam, że święta uwypuklają niestety to co smutne, bolesne i wstydliwe, że to co na co dzień nie doskwiera, w czas świąteczny boli najbardziej.
   Tobie także Ado życzę DOBRYCH świąt

   Usuń
 3. Dobrych Świąt życzę. Takich zwyczajnie (a może niezwyczajnie) dobrych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i wzajemnie Agnieszko Dobrych świąt

   Usuń
 4. Gosiu, w tym wyjątkowym czasie w swych życzeniach pomyślałaś o wszystkich...Są piękne! Dołączyłaś utwór, który w tym magicznym okresie doskonale pasuje, a który również bardzo lubię.
  Małgosiu, życzę dla Ciebie i Twoich bliskich spokojnych, dobrych Świąt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie. Kolejna wspólnota upodobań :) Życzę Ci pięknych świąt- to przecież Twój ulubiony okres w roku, na pewno będą wspaniałe, w gronie bliskich i przyjaciół i pełne pysznych smakołyków.

   Usuń
 5. "Modlitwa" Okudżawy zawiera piękne życzenia, które trafiają do każdego słuchacza.
  W ten piękny czas życzę Tobie i Twoim bliskim wielu szczęśliwych niespodzianek,pięknych podróży, zaskoczeń na widok piękna natury i tego stworzonego przez człowieka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I z wzajemnością. Ja Tobie również życzę wielu podróży, które potem nam pięknie opiszesz przy niedzielnej kawce, wielu odkryć literackich i muzycznych, no i zdrowych, spokojnych i takich jak lubisz Świąt Bożego Narodzenia.

   Usuń
 6. Piękne życzenia:) Bardzo za nie dziękuję:)Tobie również życzę rodzinnych, ciepłych świat i wiele dobrego od ludzi:)
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I Tobie, moja wspólniczko w upodobaniach do książek biograficznych i książek o sztuce. Życzę radosnych i pogodnych Świąt oraz w Nowym Roku znalezienia ciekawej pracy. Pozdrawiam również

   Usuń
 7. Wszystkiego najlepszego, radosnych, zdrowych i rodzinnych Świąt, a w Nowym Roku wielu wspaniałych (nie tylko) literackich wrażeń!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbyszku bardzo Ci dziękuję i doceniam, że napisałeś, bo wiem, że nie bardzo lubisz komentować :) Tobie również życzę dobrych świąt i znalezienia w przyszłym roku ciekawej pracy a w pobliżu osób o podobnych upodobaniach literackich i nie tylko.

   Usuń
 8. Wszystkiego dobrego Małgosiu!
  :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pełnych radości, pokoju i szczęścia
  Świąt Bożego Narodzenia
  oraz obfitości Łask Bożych
  i wszelkiej pomyślności
  w nadchodzącym Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moniko tobie także aby ten czas był piękny i radosny, a nowy rok obfitował w kolejne odkrycia pięknych świątyń, kwiatków, nowych miejsc.

   Usuń
 10. Gosiu - najlepszego! Zdrowia i spokoju, bo gdy to jest to można realizować swoje pasje. No i pełnego portfela :), aby te pasje było łatwiej realizować - wspaniałych podróży i równie zacnych zdobyczy książkowych!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, jak jest zdrowie i pełny trzosik złotóweczek to można się porywać z motyką na słońce. Dziękuję i życzę wzajemnie spokojnych świąt i wielu wspaniałych odkryć literackich i malarskich :)

   Usuń
 11. Wesołych Świąt i wszystkiego najlepszego!

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję za piękne życzenia. Tobie również życzę wszystkiego dobrego i wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziękuję za te piękne i mądre życzenia.
  Dobrych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, w otoczeniu ludzi, książek i muzyki, które kochasz. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tobie również pięknych świąt,pięknych podróży, książek i muzyki.

   Usuń
 14. Dużo miłości! I książek!! :D
  PS. I specjalnie dla Ciebie wielu fantastycznych podróży, bo bez nich nie byłabyś tym kim jesteś :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzajemnie- dla Ciebie, Kitka i progenitury i mnóstwo czasu na oddawanie się ulubionym zajęciom

   Usuń

Jestem bardzo rada z każdego komentarza, ale nie będę tolerować komentarzy agresywnych, wulgarnych, czy obrażających moich gości (innych komentatorów).